Սիմուլյացիոն խաղ պատրաստող փորձագետի/փորձագիտական ծառայությունների մատուցման մրցույթ
Երիտասարդների շրջանում Տեղական ինքանակառավարման և որոշումների կայացման վերաբերյալ գիտելիքների զարգացման նպատակով
Կոմպասս ՀԿ-ն հայտարարում է երիտասարդների համար սիմուլյացիոն խաղ պատրաստող փորձագետի մրցույթ։
Նախատեսվում է, որ խաղ պատրաստող փորձագետը/կազմակերպությունը ծրագրային թիմի հետ համագործակցությամբ կմշակի սիմուլյացիոն խաղի բովանդակությունը, դիզայնը, կպատրաստի խաղի առցանց և տպագիր տարբերակները, կանցկացնի խաղի 2 փորձարկումները։
Խաղի բովանդակությունը՝
Խաղը պետք է զարգացնի մասնակիցների հետևյալ գիտելիքները, հմտությունները․
● Տեղական ինքնակառավարման դրույթները,
● Ավագանու գործառույթները,
● Քաղաքացիական մասնակցությունը տեղական որոշումների կայացման գործընթացում,
● Հաղորդակցական հմտություններ և քննադատական մտածողություն։
Խաղի նպատակները՝
● Ավագանու նիստերի անցկացման վերաբերյալ համակարգված գիտելիքների ձեռքբերում,
● Հանրային լսումների կարևորության հանդեպ մարդկանց դրական վերաբերմունքի ձևավորում,
● Ավագանու դերի գիտակցում,
● Ակտիվ ու ներգրավող վերաբերմունք Համայնքի կառավարման նկատմամբ։
Խաղի ժանրը և թիրախային խումբը
Խաղը պետք է լինի պարզ՝ սիմուլյացիոն խաղ, ներառի քարտեր, որտեղ նկարագրված կլինի յուրաքանչյուր մասնակցի դերը և դերի վերաբերյալ կարճ տեղեկատվություն, պարտականություններ, լիազորություններ և պատասխանատվության շրջանակ, խաղը պետք է լինի նախատեսված կրթական տարբեր ցենզ ունեցող երիտասարդների համար։ Այն պետք է ինտեգրված լինի որևէ առցանց հարթակի, որտեղ մասնակիցները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ իրենց դերին, տեղադրված կլինեն խաղի կանոնների էլեկտրոնային տարբերակը, խաղին առնչվող կրթական նյութերը և կլինի հնարավորություն առցանց քվեարկություն կազմակերպելու համար։
Խաղը նախատեսված է 16-35 տարեկան երիտասարդների համար։ Սակայն չպետք է բացառի տարիքային այլ խմբերի հետաքրքրությունները։
Խաղի մասնակիցների թիվը՝ 27-30 հոգի։
Խաղի տևողությունը՝ առնվազն 110 րոպե։
Առաջարկների ներկայացման վերջնաժամկետը
Հայտերը պետք է ներկայացնել մինչև 2024թ. հոկտեմբերի 1-ը` ուղարկելով Ձեր ինքնակենսագրականը compassgyumri@gmail.com էլ. հասցեին։
Վերջնաժամկետի խախտմամբ ուղարկված հայտերը չեն դիտարկվի:
Հայտեր կարող են ներկայացնել կազմակերպությունները և թիմերը, որոնք ունեն սիմուլյացիոն խաղեր ստեղծելու և ՏԻՄ-երի հետ աշխատանքի փորձ։ Մասնակիցները հայտի հետ միասին պետք է ներկայացնեն նաև իրենց գնային առաջարկը։
——
«Ախուրյանի երիտասարդական ավագանու մոդել» նախագիծը իրականացվում է «Կոմպասս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն ՀԿ-ի կողմից` «Երիտասարդները գործելիս. Հայաստանում երիտասարդների զորեղացման և առաջնորդության խթանման» ծրագրի շրջանակներում։
«Երիտասարդները գործելիս. Հայաստանում երիտասարդների զորեղացման և առաջնորդության խթանման» ծրագիրը Եվրոպական միության և Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող նախաձեռնություն է, որն իրականացվում է Վորլդ Վիժն Հայաստանի, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի և Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի հետ համատեղ:

Competition for the provision of expert/expert services for the development of a simulation game
It is planned that the expert/organization preparing the game, in cooperation with the software team, will develop the content and design of the simulation game, prepare online and printed versions of the game, and conduct 2 tests of the game.
Game content:
The game should develop the following knowledge and skills of the participants:
● Provisions of local self-government,
● Functions of the Council of Elders,
● Civic participation in the local decision-making process,
● Communication skills and critical thinking.
Game objectives:
● Acquisition of systematic knowledge about holding Council meetings,
● Formation of people’s positive attitude towards the importance of public hearings,
● Awareness of the role of the Council of Elders,
● Active and engaging attitude towards community management.
Game genre and target group
The game should be a simple simulation game, include cards describing the role of each participant and brief information about the role, duties, powers and scope of responsibility, the game should be designed for young people with different educational backgrounds. It should be integrated into an online platform where participants will have the opportunity to familiarize themselves with their role, an electronic version of the game rules, educational materials related to the game will be posted, and there will be an opportunity to organize online voting.
The game is designed for young people aged 16-35. However, it should not exclude the interests of other age groups.
The number of game participants: 27-30 people.
Game duration: at least 110 minutes.
Deadline for submitting proposals
Applications should be submitted by October 1, 2024 by sending your CV to compassgyumri@gmail.com.
Applications sent after the deadline will not be considered.
Applications are open to organizations and teams with experience in creating simulation games and working with local governments. Participants must also submit their price proposal along with their application.
——
The “Akhuryan Youth Council Model” project is implemented by the “Compass” Research, Educational and Consulting Center NGO within the framework of the “Youth in Action: Youth Empowerment and Leadership Promotion in Armenia” program.
The “Youth in Action: Youth Empowerment and Leadership Promotion in Armenia” program is an initiative funded by the European Union and the Konrad Adenauer Foundation, implemented in partnership with World Vision Armenia, the Media Initiatives Center, and the Gyumri “Youth Initiatives Center.”