«Հետազոտական դպրոց» ծրագրի մեկնարկ
Հետազոտական դպրոցի նպատակը երիտասարդության շրջանում հետազոտական հմտությունների զարգացումն է՝ ի նպաստ նրանց հանրային մասնակցության։
Ծրագիրն անցկացվելու է ս.թ. նոյեմբերի 22-26-ը Շիրակի մարզի Թորոսգյուղի հյուրանոցային համալիրներից մեկում: Հնգօրյա դասընթացների ժամանակ հմուտ դասավանդողների օգնությամբ ընտրված մասնակիցներին կտրվեն տեսական և գործնական գիտելիքներ՝ հետազոտական հմտությունների զարգացման համար:
Դպրոցի ավարտին մասնակիցներից ձևավորված խմբերը կընտրեն համայնքային որևէ խնդիր, որի շուրջ կիրականացնեն համատեղ հետազոտություն: Ընտրված լավագույն հետազոտական աշխատանքը կտպագրվի:
Ծրագիրը նախատեսված է տնտեսագիտական, իրավաբանական, սոցիոլոգիական և հարակից բնագավառների կրթությամբ բակալավրիատի 3-4-րդ և մագիստրատուրայի ուսանողների, ինչպես նաև բարձրագույն կրթություն ունեցող  երիտասարդների համար: Ծրագրին կարող են մասնակցել Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Արագածոտնի մարզերի երիտասարդները:
Հետաքրքրված անձինք կարող են լրացնել Դիմում-հայտը և ինքնակենսագրականի հետ միասին մինչև ս.թ. նոյեմբերի 18-ը ուղարկել compassgyumri@gmail.com  էլ. հասցեին՝ թեմա դաշտում նշելով «Հետազոտական դպրոցի դիմում-հայտ»:
«Հետազոտական դպրոց» ծրագիրն իրականացնում է «Կոմպասս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն ՀԿ-ն՝ ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աջակցությամբ:

The goal of the research school is to develop research skills among youth in order to promote their public participation.
The program will be held from November 22-26, 2019, in one of the hotel complexes in Torosgyugh, Shirak region. During the five-day courses, selected participants will be given theoretical and practical knowledge with the help of skilled instructors to develop research skills.
At the end of the school, groups formed from participants will choose a community issue on which they will conduct joint research. The best selected research work will be published.
The program is intended for 3rd-4th year undergraduate and graduate students with education in economics, law, sociology and related fields, as well as young people with higher education. Young people from Shirak, Lori, Tavush, Aragatsotn regions can participate in the program.
Interested persons can fill out the Application Form and send it along with their CV by November 18, 2019 to compassgyumri@gmail.com , indicating “Research School Application” in the subject line.
The “Research School” program is implemented by the “Compass” Scientific Research, Educational and Consulting Center NGO with the support of the Ministry of Sports and Youth Affairs of the Republic of Armenia.