«Բանավեճ, քննարկում, փոփոխություն (DDC)» ծրագրի շրջանակներում «Կոմպասս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ-ն հայտարարում է դասընթացավար-փորձագետների վճարովի ծառայությունների մատուցման մրցույթ։ Դասընթացավար-փորձագետները պետք է մշակեն համապատասխան նյութերը, պլանավորեն և իրականացնեն դասընթացները Երևանում և Գյումրիում, ինչպես նաև տրամադրեն փորձագիտական խորհրդատվություն 2018 թվականի փետրվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում:
«Բանավեճ, քննարկում, փոփոխություն (DDC)» ծրագրի նպատակն է խրախուսել Երևանի, Վանաձորի, Գյումրու և Գավառի երիտասարդներին, տրամադրել նրանց տարածք և հնարավորություն ընձեռել զարգացնել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները՝ արդյունավետ հետազոտությունների իրականացման համար, բացահայտել և խորացնել թեժ հասարակական, տնտեսական և քաղաքացիական հիմնախնդիրների ընկալումը և ազատ արտահայտել իրենց գաղափարները` կառուցվածքային և հասարակական բանավեճերի մասնակցության միջոցով:
Գյումրի և Երևան քաղաքներում կիրականացվի 12 դասընթացներ ներքոնշյալ թեմաներով։
Թեմա 1. Բուհական կրթական համակարգի խնդիրները (17.02.2018 Գյումրի)`Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 2. ՀՀ պետական բյուջեի բաշխման հիմնախնդիրներ (24.02.2018 Գյումրի)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 3. ՀՀ կառավարության հակակոռուպցիոն համակարգ (03.03.2018 Գյումրի)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 4. Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն (10.03.2018 Գյումրի)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 5. Անօթևանության խնդիրը Գյումրիում (17.03.2018 Գյումրի)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 6. Աղբահանության կազմակերպման հիմնախնդիրներ (24.03.2018 Գյումրի)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 7. Ընտանեկան բռնությունը ՀՀ-ում և դրա կանխարգելումը ( 18.02.2018 Երևան)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 8. ՀՀ արդի հարկային քաղաքականություն. ԵԱՏՄ անդամակցության ազդեցությունը դրա վրա (25.02.2018 Երևան) `Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 9. ՀՀ-ում գենդերային հիմնահարցեր (04.03.2018 Երևան)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 10. Եկեղեցի և պետություն փոխհարաբերությունները ՀՀ ում ( 11.0.2018 Երևան)`Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 11. Ներառական կրթությունը ՀՀ-ում ( 18.03.2018 Երևան)` Տեխնիկական առաջադրանք
Թեմա 12. Տեղեկատվական ազատություն և հասանելիություն (25.02.2018 Երևան)` Տեխնիկական առաջադրանք
Ներկայացված պահանջներին բավարարող և հետաքրքրված անձինք կարող են իրենց հայտն ուղարկել ddc.gyumri@gmail.com էլ. փոստի հասցեին՝ (նամակի կրկնօրինակն ուղարկելով jmf@jinishian.am էլ.հասցեին)։ Նամակի վերնագրում անհրաժեշտ է նշել դասընթացի թեմայի (թեմաների) վերնագիրը::
Հայտին պետք է կցված լինեն հետևյալ փաստաթղթերը`
1.Ինքնակենսագրական (CV)՝ շեշտադրելով տվյալ թեմայով իրականացված դասընթացների փորձառությունը:
2. Շարժառիթային/մոտիվացիոն նամակ, նշելով, թե ինչու եք ցանկանում մասնակցել այս մրցույթին 3. Դասընթացի համառոտ նկարագիրը, ներառյալ մեթոդաբանությունը, որով ցանկանում եք դասավանդել:
ՀԱՅՏԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՄԱՆ ՎԵՐՋՆԱԺԱՄԿԵՏՆ Է ՓԵՏՐՎԱՐԻ 5—ը ժամը 18:00։
Լրացուցիչ հարցերի կամ տեղեկությունների համար կարող եք նամակ ուղարկել ddc.gyumri@gmail.com էլ. փոստի հասցեին կամ զանգահարել 077298456 հեռախոսահամարին:
Ծրագիրն իրականացվում է համագործակցաբար «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի, «Լոռու զարգացման կենտրոն (ԼԶԿ)» ՀԿ-ի և «Կոմպասս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ կողմից:
Ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում է «Աջակցություն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կարողությունների հզորացմանը» ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի փոքր դրամաշնորհային նախագծի շրջանակներում։

Within the framework of the “Debate, Discussion, Change (DDC)” project, “Compass” Research, Educational and Consulting Center NGO announces a competition for the provision of paid services of trainer-experts. Trainer-experts must develop relevant materials, plan and implement the courses in Yerevan and Gyumri, as well as provide expert advice during February-April 2018.
The goal of the “Debate, Discussion, Change (DDC)” project is to encourage young people in Yerevan, Vanadzor, Gyumri and Gavar, provide them with a space and opportunity to develop their knowledge and skills for effective research, identify and deepen their understanding of hot social, economic and civic issues, and freely express their ideas through participation in structured and public debates.
12 courses will be implemented in Gyumri and Yerevan on the following topics:
Topic 1. Problems of the higher education system (17.02.2018 Gyumri) “Technical task
Topic 2. Problems of the distribution of the RA state budget (24.02.2018 Gyumri) “ Technical task
Topic 3. The anti-corruption system of the RA government (03.03.2018 Gyumri) “ Technical task
Topic 4. Protection of consumer rights (10.03.2018 Gyumri) “ Technical task
Topic 5. The problem of homelessness in Gyumri (17.03.2018 Gyumri) “ Technical task
Topic 6. Problems of organizing garbage collection (24.03.2018 Gyumri) “ Technical task
Topic 7. Domestic violence in the Republic of Armenia and its prevention (18.02.2018 Yerevan) – Technical assignment
Topic 8. Modern tax policy of the Republic of Armenia. The impact of EAEU membership on it (25.02.2018 Yerevan) Technical task
Topic 9. Gender issues in the Republic of Armenia (04.03.2018 Yerevan) Technical task
Topic 10. Church and state relations in the Republic of Armenia (11.0.2018 Yerevan) Technical task
Topic 11. Inclusive education in the Republic of Armenia (18.03.2018 Yerevan) Technical task
Topic 12. Freedom of information and access (25.02.2018 Yerevan) Technical task
Interested persons who meet the requirements and are interested may send their application to ddc.gyumri@gmail.com. (with a copy of the letter sent to jmf@jinishian.am). The title of the course topic(s) should be indicated in the subject line of the letter.
The following documents should be attached to the application:
- Curriculum Vitae (CV), highlighting the experience of conducting courses on the given topic.
- Motivational letter, indicating why you want to participate in this competitionThe project is implemented in collaboration with the Jinishyan Memorial Foundation, the Lori Development Center (LDC) NGO, and the Compass Research, Education and Consulting Center.
The project is co-financed by the European Union and implemented within the framework of the small grant project of the EU-funded project “Support to the Capacity Building of Civil Society Organizations in the Republic of Armenia”.